Categories Diety a výživové směry, O výživě

Kolotoč diet – dnes se tomu říká „životní styl“

Posted on
Kolotoč diet – dnes se tomu říká „životní styl“

Když zadáte do googlu slovo „dieta“, máte možnost probírat se celými 123 000 000 odkazů. Možná by se mohlo zdát, že tolik zaručených diet, jakých je v dnešní době nikdy nebylo. Omyl. Každá doba má své diety, všechny přijdou s něčím novým, jsou moderní, inovativní a nabízejí něco jiného než je otřepaná fráze „pestrá, pravidelná strava a pohyb“. 

I já si pamatuji dobu, kdy jsem jako baculatá holčička záviděla mámě, že jí tzv. „tukožroutskou“ polévku a bude narozdíl ode mě hubená (Ne, vážně jsem si v té době nevšimla toho, jak otrávená byla, když jedla ten zázračný pokrm už druhý týden v kuse. Ani toho, s jakou chutí si po skončení té parádní diety šla v o číslo menších kalhotech zakrojit uheráku ke třem houskám.) a záviděla jsem spolužačce ze šestky, že drží s mámou dietu Štefana Margity a měla jsem pocit, že je svět nespravedlivej, protože pak zůstanu tlustá už jenom já. Nezůstala. I Štefanovy pomoci. Děkuji ti dobrý Bože, žes mě ušetřil některých zkušeností.

Stoprocentně fungující dieta za padesát korun, a poštovní známku? Dopis obsahující papírek s jedním slovem – „Nežer!“

Před nějakou dobou jsme se k tomuto tématu s mamkou dostali a celkem jsme se zasmály. Onu dietu Štefana Margity byste totiž s velkou pravděpodobností nedoporučili ani nepříteli. Ráno černá káva, k obědu jedno vařené vejce a dušený špenát..pozor! v úterý si k snídani můžete dopřát suchý rohlík. Jiné diety té doby byly pro ještě odvážnější. Středa byl jediný den, kdy se jedlo k obědu maso, aby se pak vydželo bez jídla do čtvrteční snídaně. Nebo pamatujete na inzeráty v novinách, kde byla nabízená stoprocentně fungující dieta za padesát korun, a poštovní známku? Zpátky Vám přišel dopis, ve kterém byl papírek s jedním slovem – „Nežer!“.

Že by se svět od té doby tak dalece změnil? Ne. Svět je pořád stejný. Jen návody na to, jak se udržet fit se změnily. Přes Atkinsonovu dietu a dietu z Miami beach jsme se dostali k před pár lety oblíbené dietě podle krevních skupin. Dnes se na výsluní drží bezlepková, krabičková, raw strava, veganská, paleo, a jiné.. A dokonce holky pořád píšou na komunitní weby, že běhají obalené v igelitu (jednu jsem dokonce viděla na vlastní oči v šatně fitka. Možná to funguje jako stahovací prádlo, do kterýho si pak můžete zabalit i svačinu. Nevím.).

Všichni neustále věří, že existuje něco zázračnějšího než pohyb, a i když vědí, že pokud by něco takového fungovalo, světové problémy s obézní populací, zdravotní péčí a financemi, které jsou vynaloženy na léčbu obézních by byly dávno vyřešeny. Přesto jsou lidé ochotni utratit tisíce za tobolky podporující termogenezi, po kterých jednou shodila i Halina Pawlowská a může se za ně zaručit.

Pokud se zamyslíme selským rozumem, je logické, že pokud začnete držet nějakou dietu – tedy teď se tomu říká žít novým životním stylem – zhubnete. Je tomu tak proto, že jedno mají všechny alternativní výživové směry společné. Žádný z nich vám neordinuje nezdravé potraviny. Takže jestli jste byli dodnes zvyklí na obžerství u lednice za měsíčního svitu, na nespoutané páteční večírky zakončené u „hladového okénka“ s pizzou, hranolky a light colou, ve všech nových výživových směrech pro tyto zvyky není místo.

Není neobvyklé, že se setkáte s názorem, že zdraví lidé cíleně vynechávají lepek, za účelem hubnutí. Skutečnost, že s bezlepkovou dietou opravdu zhubli není ovšem způsobená vynecháním pšeničné bílkoviny, ale tím, že nesnídají 3 rohlíčky, cestou z práce vynechají povidlový koláček a večer několik housek. Jedna modelka, se kterou jsem se potkala prohlásila „Lepek je smrt! Já dávam teď přednost těm proteinům.“ Dodnes si vyčítám, že jsem jí neřekla, že je smrtící lepek bílkovina.

Žádná dieta nebo výživový směr, založený na striktních omezeních, není dlouhodobě udržitelný

Je třeba si ale uvědomit, a to se budu možná často opakovat, že žádná dieta nebo výživový směr, založený na striktních omezeních některých složek stravy, není dlouhodobě udržitelný.
Pokud vás netrápí žádná zdravotní omezení nebo komplikace, vynechat na čas určitou skupinu potravin bez rozmyslu nebude až takový problém. Ovšem vynechat je dlouhodobě může v budoucnosti jistá rizika přinést. Nejste-li celiaky, bezlepková dieta pro vás znamená z dlouhodobého hlediska riziko nedostatku některých vitaminů a minerálních látek.

Odneste si z každého výživového směru to, co je na něm dobré.

Ideální stav je ten, že si z každého stylu stravování vezmete něco. To NĚCO, co je na něm pro vaše tělo dobré. Z raw stravy si odneste větší množství zeleniny a čerstvého ovoce, které zařadíte do jídelníčku. Ke každému jídlu si dejte salát a doplňujte vitaminy ovocno-zeleninovými smoothiečky. Paleo stravování je zase dobrým příkladem návratu ke kvalitním surovinám, omezení sladkých limonád a zpracovaných potravin, bez kterých se váš život obejde a z bezlepkové diety si vemte omezení přílišného množství bílého, nutričně méně hodnotného, pečiva, začněte se rozhlížet po tom kvalitnějším a zkoušejte i různé druhy mouk, díky kterým bude váš jídelníček zase o něco pestřejší a živinově bohatší.

A víte co, hlavní je se z toho nezbláznit.

Doporučené