Lívance nadýchané a plné bublinek, takové, které můžete dojíst i druhý den. Stačí je lehce napařit na pařáčku. Tak se do nich pusťte, dokud jsou české jahody. ❤️🍓
Recept jsem dostala od mamky, je to klasika, kterou dělávala celé moje dětství podle Kuchařky naší vesnice (Hrubá, Raboch). Kniha se v současné době koupit nedá, snad jen prohledat antikvariáty.
Vždy jsme ke kynutým lívancům dělali jahodovou merendu, tedy mačkané jahody se smetanou a cukrem. Já jsem tyto lívance mírně inovovala do snídaňové verze a podávám je s tvarohem/jogurtem a čerstvým ovocem. Navíc můžete část mouky nahradit celozrnnou. Funguje to, vyzkoušeno.
Množství: 4 porce
Doba přípravy: 60-90 minut (příprava + kynutí (dle počasí a tepla v místnosti) + pečení)
Recept připravuji z poloviční dávky oproti knížce, pokud chcete lívanců „jak pro regiment“, množství surovin zdvojnásobte. Záleží, kolik hladových krků bude na lívance čekat.
Suroviny:
- 625 ml vlažného mléka
- 40 g cukru
- 20 g čerstvého droždí (lze použít i odpovídající množství sušeného)
- 20 g rozpuštěného másla
- 1 mikrovejce (v celé dávce použijte jedno běžné vejce :))
- 1 žloutek
- kůra z 1/2 citrónu
- 375 g hladké (špaldové mouky), polovinu lze nahradit jemně mletou celozrnnou špaldovou nebo ječnou
- špetka soli
- trocha řepkového oleje na vymazání lívanečníku
- V hrnku přihřejte mléko. Mělo by být vlažné/mírně teplé, ale ne horké, abyste nezabili kvasnice hned na startovní čáře.
- Malou část teplého mléka oddělte do mísy, v níž budete těsto připravovat, přidejte cukr a rozdrobené droždí. Důkladně rozmíchejte, zakryjte ubrouskem nebo čistou utěrkou a nechte kvásek vzejít. Bude to trvat cca 5-10 minut. Použijete-li droždí sušené, přípravu kvásku ( krok č. 2) můžete vynechat, droždí stačí vmíchat do mouky.
- K vzešlému kvásku přidejte rozpuštěné máslo, zbytek mléka, žloutek, vejce a citrónovou kůru, dobře promíchejte kvedlačkou nebo prošlehejte. Použijete-li na zadělání těsta robora, neberte hnětací metly, ačkoliv je těsto kynuté. Šlehejte klasickou metlou.
Nejlepší letní kynutý koláč se švestkami. Recept přímo ZDE >>>
- Mouku smíchejte se špetkou soli a prosívejte do těsta a postupně zašlehávejte (vmíchejte), dokud nevznikne hladké jemné těsto. Nelekejte se toho, jak je tekuté, je to v pořádku.
- Mísu zakryjte čistou utěrkou nebo vychytaným ubrouskem na kynutí (mám a nemohu si ho vynachválit) a nechte těsto zdvojnásobit objem. Během horkých letních rán to může trvat 30 minut, v zimě hodinu.
- Lívanečník dobře rozehřejte a potírejte mašlovačkou řepkovým olejem. Máte-li moderní nepřilnavý kousek, bude stačit vymazat po každém třetím, čtvrtém lívanci.
Podívejte se, jak péct s celozrnnou moukou, špaldovou moukou nebo třeba moukou ječnou >>>
You must log in to post a comment.