Categories O výživě, Základní principy

Jak má vypadat správná snídaně?

Posted on
Jak má vypadat správná snídaně?

Že by se mělo snídat a že je snídaně, jako první jídlo celého dne, důležitá vám už mnohokrát říkala babička, maminka, paní učitelka i já. Můžete namítnout, a setkávám se s tím často, že lidé, kteří chtějí zhubnout, nesnídají, aby si ty kalorie ušetřili. Ale je prokázáno, že lidé, kteří nesnídají, mají ve srovnání s těmi, kteří si snídani neodepřou, celkovou skladbu jídelníčku naopak horší. Během dne totiž konzumují více potravin bohatých na nevhodné tuky a jednoduché cukry a jejich strava tak může obsahovat méně potřebných vitaminů, minerálních látek a vlákniny. Proč? Organismus totiž dohání nedostatek energie z rána. Proto je vynechávání prvního jídla dne často spojováno se vznikem nadváhy a obezity. Problém se netýká jen dospělých, ale začíná špatným návykem už v dětství. Děti, které pravidelně snídají, jsou ve škole pozornější a soustředěnější, jelikož sacharidy, které se snídaní přijmou, jsou palivem pro mozek. Navíc, pokud si děti s nadváhou v dospívání nemají možnost osvojit správné stravovací návyky, mají s velkou pravděpodobností zaděláno na tlustý zbytek života.

Cereálie a celozrnné výrobky tělo déle tráví a tak nás zasytí na delší dobu než například bílé rohlíky nebo housky.

Jak tedy vypadá ideální snídaně?

Snídaně by měla váš organismus nakopnout po dlouhém nočním hladovění, a proto by měla být energeticky vydatná (měla by představovat zhruba 20 % denního energetického příjmu) a vyvážená. Co znamená „vyvážený“? Ne, nic si nevažte. Znamená to správný poměr všech živin, tedy sacharidů, bílkovin a tuků. Shodneme se, že základem by měly být kvalitní sacharidy. Upřednostnit bychom měli cereálie a celozrnné výrobky, které nás zasytí na delší dobu než například bílé rohlíky nebo housky, díky tomu, že složené sacharidy tělo tráví postupně delší dobu. Navíc obsahují vlákninu, cenné antioxidanty, fytochemikálie a minerální látky. Snídaně by měla obsahovat také zdroj kvalitních bílkovin, například jogurtu, mléka nebo sýru, ale vhodná jsou i vejce nebo libová kvalitní šunka. Zapomenout bychom neměli na zařazení vhodných tuků v podobě ořechů, semínek nebo kvalitních rostlinných olejů (olivový, řepkový). 

Konzumace ovesných výrobků má příznivý vliv na snižování hladiny cholesterolu.

Ovesná kaše a pomerančový džus – instagramová snídaně?

Ideální obrázek zdravé snídaně s miskou ovesných vloček, mléka a sklenicí pomerančového džusu není výdobytkem moderní doby a instagramového světa. Má své opodstatnění. Konzumace ovesných výrobků má příznivý vliv na snižování hladiny cholesterolu v krvi, který je příčinou vzniku kardiovaskulárních onemocnění. 

Za to vděčíme beta glukanům, jedné ze složek rozpustné ovesné vlákniny. V trávicím ústrojí absorbují beta glukany vodu a vytváří hmotu, která vypadá trochu jako gel. Ta má schopnost na sebe vázat cholesterol a snižovat tak jeho vstřebávání v tenkém střevě. 

Ovesné produkty jsou ale také velmi kvalitním rostlinným zdrojem bílkovin, ze všech obilnin obsahuje oves nejkvalitnější bílkovinu.

Tak a teď proč ten pomerančový džus? Vitamin C, který je obsažený v džusu, pomáhá vstřebávání potřebného železa, které je v ovesných vločkách obsaženo. Bohužel některé rostlinné složky nejsou pro lidský organismus tak dobře dostupné, jako složky živočišných produktů, proto je třeba této pomoci využít.

Chcete vyzkoušet domácí granolu s pekany a vanilkou?

Doporučené