Tenhle Norský kváskový chléb peču už několik let, od té doby, co jsem se ho naučila péct v norské kavárně, kde jsem pracovala. Je to naprosto jednoduchý nehnětený recept, který zvládne i člověk, který dostal do ruky kvas poprvé v životě.Podávali jsme ho s máslem a vajíčky a na tuhle snídani k nám jezdili lidi hodinu z Bergenu. Takhle byl vyhlášený a chutnal úplně jinak, než pečivo, na které jsou Norové běžně zvyklí. Mouku zvolte ideálně špaldovou, protože tak zní původní recept. Ale pokud vám některá z nich bude zrovna chybět, vystačíte si i s žitnou, pšeničnou nebo chlebovou, podle toho, kterou zrovna budete doma mít.
Nejsem žádný pekař chleba, tenhle recept je nehnětený, jen si prostě sedí v míse, pak ve formě a v troubě. Nevím, proč se dělá přímo tímto postupem, já ho jen následuji a léta takto chléb peču.
Počet porcí: 1 chléb
Doba přípravy: 130 minut + 12 hodin fermentace
Suroviny (na menší formu na biskupský chlebíček):
- 200 g hladké bílé špaldové mouky
- 200 g hladké celozrnné špaldové mouky
- 200 g směsi semínek, vloček, oříšků, rozinek nebo brusinek nebo sušených rajčat, pokud chcete chléb spíše naslano (nejčastěji kombinuji 100 g ovesných vloček a zbytek hmotnosti doplním dýňovými, slunečnicovými a lněnými semínky )
- 600 ml teplé vody
- 0,75 – 1 lžíce soli
- 1 lžička cukru
- 2 lžíce kvasu
Všechny přísady smíchejte v míse dohromady a zakryté nechte odpočívat na teplém místě.
Jak s tím kvasem PŘED a PO?
Po hodině můžete z těsta odebrat několik lžic do uzavíratelné nádoby a nechat v lednici odpočívat jako startovací kvásek na příští pečení. Semínka v odebraném kvasu na příští chléb nevadí. Pokud ale chcete mít svou skleničku s kvasem čistou a bez semínek, nakrmte kvas cca 10 hodin před pečením ve skleničce o trochu větším množstvím mouky a vody v poměru 1:1, nechte stát na kuchyňské lince (teplota by měla být kolem 25 °C) a nechte kvas nabudit. Poté ze své skleničky odeberte do těsta dvě lžíce, zbytek kvasu dokrmte a dejte do lednice na příští „čisté“ pečení.
Jak cestovat po Norsku? Podívejte se přímo TADY >>>
Těsto přemístěte do formy na chléb vyložené pečícím papírem a nechte kynout 12 hodin (podle teploty), zakryté kouskem pečícího papíru. Klidně nechte chléb kynout přes noc nebo ho zadělejte ráno a večer můžete péct. Pokud budete chléb připravovat v létě, kdy jsou domy vyhřáté, může být chleba tak akorát na pečení již po 7 hodinách.
Že je chléb připravený na pečení poznáte podle příjemně nakyslé vůně těsta a takové jemné bublinkové, „našlehané“ textury těsta na povrchu.
Pečte na 200 °C cca 1,25-1,5 hodiny v předehřáté troubě, ideálně s nádobkou vody, aby se v troubě tvořilo alespoň trochu páry.
Dobře upečený chléb má při poklepu nahoře i vespod dutý zvuk. Po upečení chléb nenechávejte chladnout ve formě, ale vyndejte ho na mřížku, aby se nesrazil.
Pokazilo se něco?
Pokud se chléb uvnitř nedopekl ani po hodině a půl pečení, byl pravděpodobně problém už v prokvašení těsta. Nejčastěji se tak děje s kváskem v ne úplně dobré kondici, který byl už polomrtvý.
chlébpečivoreceptslané
Dobrý den, mám jeden dotaz. Při prvním pečení se tedy nepoužívá žádné droždí? Je napsán startovací kvásek, ale nejde mi dohromady, když peču první chléb, jak to je. Děkuji za odpověď 🙂
Dobry den! Je potreba si na prvni peceni zajistit tzv. “Startovaci kvasek”, ktery koupite na trhu, objednate si v pekarne nebo sezenete pres kvaskovou mapu “pecempecen” 🙂 jedna se vlastne o odebrany kvasek od nekoho, kdo sam chleba pece. Dalsi odber si udelate uz vy ze sveho testa a kvasek si budete udrzovat sama 🙂
Vypadá moc dobře, určitě ráda zkusím. Jen si musím opět „vypěstovat“ vlastní kvásek O:) Mohu se zeptat kolik kvásku dávate? Jednu polévkovou lžíci?
Ideálně tak 2 lžíce 🙂 doplním do receptu!
Zdravím, zátra zkusím:), jen zda li chápu správně opravdu do těsta jen 2 lžíce hotového kvásku? a těsto se nepřekládá? Jen nechám prostě kynout…? díky
Dobry den, je to tak, testo se jen zamicha a necha ve forme, je to nehneteny chleb 🙂
Moc děkuji za odpověď! 🌸 Kvásek už mám, tak ráda vyzkouším 😊
Dobrý den, děkuji za recept. Ráda bych se zeptala, jestli lze použít mouku celozrnnou?
Děkuju za odpověď
Dobrý den, tmavou moukou jsem myslela celozrnnou 🙂 v receptu to raději doplním. Nicméně, pouze celozrnnou mouku bych nedávala. Dodržela bych poměr 200 hladká, 200 celozrnná, 200 další přísady 🙂 Já používám nejraději špaldu. Krásný den, K.
Tak to je průser, já dala celozrnnou, a pak hladkou špaldovou ale byla taky celozrnná🤦tak to jsem zvědavá co z toho bude 🤦🤦ach jo.
Děkuji moc za odpověď a přeji krásný den😊 Recept určitě vyzkouším!
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak je to s odebráním těsta na příští pečení. To nevadí, že tam budou ořechy a vločky? Nezkazí se to potom? A ještě 1 dotaz: první „odpočívání“ těsta má být jak dlouhé? Než jej přemístím do formy. Moc děkuji za odpovědi a přeji hezký den!
Dobrý den, vysvětluji to v myslím i v textu, že je to varianta. Nevadí to, kdyby to vadilo, recept bych sem určitě nedala..je to takhle klasický postup, jaký znám z Norska, proto ho sdílím tak, jak jsem se tam chléb naučila.
Karol, také jsem nepochopila z textu, po jak dlouhé době přendat těsto z mísy do formy? Po hodině?
ano, ano
Dobrý den, pečete chleba na horní a dolní ohřev, nebo na horkovzduch? Pekla jsem ho hodinu a půl a chleba mi přišel uvnitř takový mokrý. Tak jestli takto vypadat má, nebo to bylo typem pečení. Děkuji za odpověď 🙂
Dobrý den, peču chleba na spodní a horní ohřev, nemyslím si, že je horkovzduch vhodný způsob pečení chleba jako takového. Když chléb rozříznete mírně teplý, může se zdát vlhčí, suchý ale není ani za studena. Je to hodně vláčný chléb, ale těsto by nemělo být mazlavé. Pokud je chléb nedopečený i po tak dlouhé době, tak to bývá vinou krátkého kvašení nebo polochcíplého kvásku 🙂
Karol
Chleba je vybornej!!!! Bohuzel jsem si to cele cetla v rychlosti a zadelala automaticky rozkvas a sla pripravit testo az po cca 10ti hodinach (mame doma teplo), no smichala jsem to vsechno podle receptu, nechala dve hodky na lince a pak strcila pres noc do lednice a rano pekla a vysel uplne v pohode taky! 🙂 priste ho zkusim presne podle receptu 😀