Categories Recepty, Sladké pokrmy a pečení, Vánoce ❄

Vánoční džem

Posted on
Vánoční džem

Džem ze směsi brusinek, jahod, s vůní pomeranče a vánočního koření, je nejen skvělý na předvánoční snídaně, kterým dominuje vánočka. Můžete ho darovat i jako jedlý dárek.

Vánoční džem koupila náhodou předloni moje mamka od jedné ze skandinávských značek. Vůbec jsme nevěděli, co od toho čekat, pár džemů s vánoční zlatou etiketou a vůní alkoholu jsem už v minulosti ochutnala, nezanechaly ve mně však žádnou významnou stopu a jelikož byly většinou od britských značek, byly velmi přeslazené. To je i důvod, proč džemy jím jen výjimečně, zejména však v období Vánoc. Onen dánský džem, který jsem tenkrát ochutnala, byl ale absolutně skvělý. S nevtíravou a jemnou vůní Vánoc, která tam byla, ale nepřehlušila vše ostatní. Přestal se ale vyrábět. Letošní Vánoce jsem se ale nedokázala smířit s tím, že si na vánočku lžičku „Vánoc ve skle“ nedám. A tak vznikl tento vánoční džem.

Pokud neseženete brusinky, nemusíte se vánočního džemu vzdát. Nahraďte je čerstvými nebo mraženými malinami.

Doba přípravy: 60 minut

Počet porcí: cca 6 skleniček (125 ml)


Suroviny:

  • 400 g brusinek (čerstvých nebo rozmražených, lze nahradit malinami)
  • 1 pomeranč
  • kůra ze 2 pomerančů
  • 600 g celých nebo půlených jahod (čerstvých nebo rozmražených)
  • 1/4 lžičky mletého hřebíčku
  • 1/2 lžičky mleté skořice
  • 1/4 lžičky mletého nového koření
  • semínka z 1 vanilkového lusku
  • 100 ml vody
  • 1 balení pektinu
  • proužek másla
  • 300-320 g třtinového cukru
  • citronová šťáva na dochucení (záleží na vás)
Cukr funguje v džemu jako konzervant, není tam jen tak. V džemu, který má být dobře zakonzervován a má něco vydržet, by měl být obsah cukru minimálně 1/3 hmotnosti ovoce. 
  1. Než se pustíte do přípravy džemu, pořádně umyjte sklenice, víčka a těsnicí kroužky. Uvařte vodu v rychlovarné konvici a troubu předehřejte na 100 °C. Sklenice na džem vyskládejte do pekáčku a přibližně do výše 3 cm nalijte horkou vodu z konvice. Do volného prostoru položte i víčka. Sklenice ve vodní lázni vložte do trouby a nechte nahřívat než připravíte džem.
  2. Brusinky omyjte a dejte do blenderu nebo sekáčku. Pomeranč oloupejte a nakrájejte na menší kusy. Přidejte k brusinkám. Ovoce nasekejte na menší kousky, ale nemixujte ho na kaši.
  3. Přesuňte do středně velkého hrnce, přidejte jahody, pomerančovou kůru, koření a vanilková semínka. Vlijte také vodu přidejte pektin, máslo, které pomáhá snížit pěnění džemu) a obsah hrnce přiveďte k varu.
  4. Do budoucího džemu přidejte cukr a nechte pár minut bublat, dokud mírně nezhoustne a jahody nezměknou. Dle chuti můžete ještě dochutit citronovou šťávou.
  5. Horký džem ihned nalijte do připravených horkých sklenic. Pokud jste omylem umazali při plnění sklenic jejich hrdlo, nedotýkejte se jich, jen je opatrně otřete čistým ubrouskem. Důkladně je uzavřete a nechte chvíli chladnout. Po 15 minutách sklenice otočte a nechte chladnout na vlhké utěrce víčkem dolů.
  6. Džem skladujte v lednici a po otevření během několika dní spotřebujte.
Pektin není žádná nebezpečná přísada. Jedná se o rozpustnou vlákninu, která se vyskytuje přirozeně v ovoci a má schopnost vázat vodu a bobtnat v gel. Pomáhá tak želírování. Brusinky i pomeranč obsahují pektinu hodně a nejspíš bychom se obešli i bez něj. Pokud ho zapomenete koupit, mělo by vše fungovat i bez pektinu.
Doporučené