Categories Jak na ..., O potravinách, Praktické do kuchyně

Chřest: Jak ho vybrat a co s ním v kuchyni

Posted on
Chřest: Jak ho vybrat a co s ním v kuchyni

Chřest je delikátní zelenina, která se v posledních letech vrátila na trhy, do supermarketů a na talíře. Chřest sice koupíte v obchodech po celý rok, ale od dubna do půlky června je nejlepší. A ten český je setsakra vyhlášený.

Jak chřest vybrat a skladovat

Chřest chutná nejlépe čerstvý. Jako každá plodina po utržení ztrácí sladkost, jelikož cukry uvnitř obsažené postupem času degradují a mění se na zásobní látku – škrob.

Vybírejte proto pevné a pružné stonky, které nepůsobí zvadle. Měly by mít hladký povrch a těsně uzavřené lístky na špičce. Doma chřest uskladněte do lednice a co nejrychleji zpracujte. Pokud víte, že na vás bude v lednici chvíli čekat, klidně ho zabalte do navlhčené utěrky, aby zbytečně neztrácel vláhu.

Bílý chřest a jak ho zpracovat

Ve srovnání se zeleným chřestem má jemnější chuť. Před vařením odlomte nebo odřízněte dřevnatý konec a nezapomeňte bílý chřest oloupat po celé délce od špičky až dolů pomocí škrabky na brambory. Je pevnější a vláknitý, bez oloupání by vám příliš nechutnal a divili byste se, co na něm všichni vidí.

Proč je vůbec bílý? Nedostatek barevného pigmentu vzniká přirozeně, nedostatkem světla. Zemědělci nad rašícími stonky hromadí půdu, aby je zakryly před slunečním svitem. Každý stonek je pak ručně sbírán a ukládán do tmavé krabice bez přístupu světla, aby si bílou barvu zachoval. 

Zelený chřest a jak ho zpracovat

V obchodě na něj narazíte častěji než na bílou variantu, jelikož je jeho pěstování snazší. Před vařením odlomte nebo odřízněte dřevnaté konce. Poté spodní 1/3 chřestu oloupejte škrabkou na brambory. Mladé tenké stonky loupat ani nemusíte.

Základní recept na chřest aneb Co s ním v kuchyni

Jste-li chřestoví benjamíni, zkuste ho připravit v té nejjednodušší verzi. Ve větším hrnci přiveďte k varu vodu se šťávou z poloviny citrónu, lžičkou soli a lžičkou cukru.

Chřest, který jste připravili na vaření podle předchozích odstavců, vložte do vroucí vody a nechte vařit přibližně 3-4 minuty. Stonky by měly být měkké, ale zároveň křupavé, když do nich píchnete vidličkou.

Poté chřest prudce zchlaďte ledovou vodou, abyste zastavili proces varu uvnitř. Promíchejte s oříškem rozpuštěného másla a trochou strouhaného parmazánu a čerstvě namletého pepře. A je to.

Další recepty, které by se mohly hodit:

Chřest se také často konzumuje s holandskou omáčkou. Připravit ji není žádná legrace, ale rychlý a zdrcuvzdorný recept na holandskou omáčku najdete zde u Cuketky.

Jeden z mých oblíbených způsobů, jak chřest zpracovat, jsou tyto jednoduché citrónové linguine. Vařím je v sezóně chřestu pravidelně, proto jsem je dala i do své první knížky. Připravené jsou za chvilku a přitom udělají spoustu parády.

Dalším jednoduchým receptem, který jsem si vypůjčila od Kláry Michalové (@sklarouvkuchyni), je recept na chřest v pánvi s vejci a křupavým sýrem. Ke křupavému chlebu nebo bramborám s pažitkou je úplně skvělý.

Proč po chřestu páchne moč?

Po konzumaci chřestu si můžete všimnout atypického zápachu moči. Prvokonzumenti, nebojte se, nejedná se o žádnou nemoc. Je to přirozený jev, který vzniká v důsledku trávení chřestu. Vznikají při něm aromatické sirné sloučeniny zvané merkaptany a jejich část je vylučována právě s močí.

Doporučené