Categories Kam na ..., Tipy a cestování, Vánoce ❄

Kam v Praze o Vánocích

Posted on
Kam v Praze o Vánocích

Kouzlo vánoční Prahy nemusí znamenat jen trdelník a přeslazený svařák na Staromáku u stromečku. Tohle jsou ta nejlepší místa, kde si užít předvánoční čas, kde to miluji a vy budete taky.

V článku s tipy, kam na snídani v Praze, jsem karlínskou Etapu popsala podrobně. Zmínila jsem také  kouzlo, které pro mě má. Vánoce v Etapě, kde planou svíčky a všude je krásná zelená výzdoba, mám moc ráda. Miluji jejich obrovská domácí vosí hnízda a vanilkové rohlíčky, které si můžete dát ke kafi místo koláčků, jejich domácí vaječňák, který chutná trochu jinak než všude jinde a také pro lískooříškové kakao (bezmléčné), které můžete popíjet zabalení do deky a sledovat oknem zasněžené karlínské ulice. Jako byste se dívali skrze sklo do velikého sněžítka.

Vietnamské bistro v Holešovicích je po celý rok skvělou volbou na dokonalé klasické i vegetariánské Bun-bo-nam-bo anebo Phó bo. Hanička, majitelka bistra, však vyrůstala v Čechách. Jak je ve vietnamských rodinách zvykem, má pro své děti hlídací babičku. Kromě toho, že hlídá, zásobuje tahle “česká babí” Cà phê skvělými českými moučníky. Můj nejoblíbenější je zdejší třená mramorová bábovka, která chutná jako ta, jakou dělám podle receptu od mé mamky, miluji ale i perník nebo linecký koláč. A protože se Hance podařilo spojit vietnamskou kuchyni a fantastické kafe, chodím tam na něj moc ráda. V období Vánoc tak ráda sedím u velkých oken, dívám se na velký vánoční stromek, který do kavárny nosí Ježíšek začátkem adventu.

Jeden z nejkrásnějších vnitrobloků v Praze s asi největším wow efektem. Projdete-li průchodem z Moskevské, budete mít pocit, že jste propadli jako Alenka do Říše za králičí norou. Celoročně. Botanica je květinářství, které svou zahradu ve vnitrobloku věnovalo kavárně. Stojí v něm velký starý Citroën, v němž vám připraví skvělé kafe (mimochodem, v období podzimu a zimy výjimečně doporučuji ochutnat i sladké Pumpkin spice latte).

V zahradě Botanicy, kde je spoustu okouzlujících schovaných zákoutí na sezení, houpačka i lavičky, najdete na jaře spoustu květin a nápadité velikonoční výzdoby, na podzim celý dvorek a následně i Instagram všech návštěvníků zaplaví desítky dýní všech velikostí a druhů a Vánoce, Vánoce jsou nejkrásnější. Všude jsou světýlka, adventní věnce a další dekorace z květinářství, které si můžete zakoupit, a celý prostor voní jehličím a dřevem, díky prodeji vánočních stromečků. Předloni jsme odtud vánoční stromeček měli a byl překrásný.

Bezkonkurenčně nejkrásnější kavárna v Praze. Chodím tam pro trochu kouzla po celý rok, ale na Vánoce mám tento skrytý a tichý vnitroblok v samém centru Prahy, nejraději. Než jsem se naučila neomylně proplést uličkami nebo natrefit na neviditelný vchod z Národní hned vedle prodejny Chez Amis, byl pro mě Supertramp Coffee jako Komnata nejvyšší potřeby. Když jsem si už hodně přála, aby se přede mnou objevila, najednou tam byla. Zanedbaný vnitroblok staré pražské zástavby s ochozem s klenutými arkýři, provazci žárovek nad dvorkem a okny, které hřejivým světlem září do chladného pošmourna, budete zbožňovat.

Dejte si ke kafi zdejší vosí hnízda. Jsou obrovská, šťavnatá a rozhodně ne pro děti – s těstem vonícím rumem a náplní s vaječným koňakem.

Vláčná vánočka z Mámy potíraná rumem s cukrem, vánoční hvězdy uprostřed stolů a světýlka v oknech. Vezměte ty, které máte rádi, sedněte si ke stolu s rohovou lavicí jako u babi v kuchyni, dejte si snídani a po ní vánočku nebo vosí hnízdo. Svoje kouzlo má Máma i ve dnech, kdy je uvnitř hlava na hlavě anebo vám ratolesti nebo čas neumožní sednout si a rozjímat.

Kavárnu najdete ve Vršovicích, hned vedle ikonického kostela svatého Václava, který projektoval Josef Gočár, hned přes ulici je malý park s lavičkami. Ráda si i v zimě dám kafe do vlastního hrnku, vánočku do promrzlý ruky, prohlížím si veliké rozsvícené hvězdy v oknech kavárny a vychutnávám si atmosféru předvánočních Vršovic. Tohle jsou chvíle, kdy mám pocit, že mi v životě vůbec nic neschází.

Máte-li rádi šmejdění po antikvariátech nebo objevování pokladů v sekretáři u babičky, budete letenského Alchymistu milovat. Když projdete přední částí kavárny, v níž je umístěn vánoční stromeček, budete mít pocit, že jste vstoupili k někomu do obýváku. Všude jsou nedbale vyskládané štosy knih a krásný starý nábytek, lampy s textilními stínítky a třásněmi, které si pamatuji ze svého dětství, a které vrhají tlumené temně zlaté světlo. Kavárna je kouzelná i v létě, jelikož za „obývákem“ je vstup do malé klidné zahrady s jezírkem, v němž se koupou kachny. V zimě, kdy se brzo stmívá, tváře máte červené od mrazu, prsty i v rukavicích prokřehlé a uvnitř Alchymisty je hřejivé teplo, je ale ještě krásnější. Alespoň podle mě.

Asi vám nebudu doporučovat žádný konkrétní dort. Dejte si všechny. Jsou domácí a naprosto skvělé. Já mám ale nejraději cheesecake, tiramisu nebo big lebowski.

Uličky Staré Prahy jsou v zimě naprosto nádherné a vaše kroky rozhodně nemusí vést na Staromák. Anežka je kavárna schovaná přímo u Anežského kláštera v centru Prahy. Uvnitř je krásná, ve strohém skandinávském stylu s jehličím ve vázách na stolech. Mají skvělé obědy, na které se tam budu opakovaně vracet a také domácí koláčky s vůní rumu a pořádným kopcem makové nebo tvarohové náplně.

Procházku do Anežky spojte s návštěvou květinářství Metamorphosis v Haštalské ulici. S červenými dveřmi se spoustou kytek kolem působí jako hobití domeček a uvnitř mají spoustu krásných vazeb a věnců. Pokračovat pak můžete pěšky přes Karlův most až na zimní osvětlenou Kampu, kde budete po většinu všedních dní prakticky sami.

Květinářství v Praze, které chci navštívit v průběhu Vánoc každý rok. Dvě patra Mariova pohádkového světa najdete nyní ve Vinohradském Pavilonu. Můžete si tam prohlédnout nebo koupit originální vánoční ozdoby, desítky vánočních vazeb a věnců, které jsou ty nejzajímavější, jaké jsem kdy viděla.

Každá květinová vazba je malé mistrovské dílo, je to jako byste nakukovali do malého lesa se stromečky, větvičkami a mechem s čerstvým sněhovým popraškem, v němž vás vždycky něco překvapí. Ať už to je duhová skleněná bublina, zlatý oříšek nebo chrobák, malý ptáček nebo vlněná myška s kufříkem, která se mezi větvičkami věnce schovává a na první pohled není vůbec vidět.

Pokud máte alespoň trochu rádi trochu kouzelného a blyštivého vánočního kýče, zajděte tam.

Doporučené