Každou sezonní surovinu chci alespoň jednou uvařit nebo upéct, ale dýně, ta hraje prim. Dýňovou polévku byste měli v průběhu podzimu zkusit alespoň jednou. A až ji ochutnáte, budete jí vařit znovu a znovu.
Počet porcí: 4
Doba přípravy: 60 minut
Suroviny:
- 1 střední dýně hokaidó
- lžička másla nebo ghí
- lžička olivového oleje
- 1 střední cibule
- 1 l zeleninového vývaru
- 2 bobkové listy
- 1/4 – 1/2 lžičky mletého zázvoru
- 1/4 lžičky chilli
- špetka skořice
- špetka muškátového oříšku
- 200 ml kokosového mléka
- sůl a čerstvě namletý pepř
K podávání:
- nasucho opražená dýňová semínka
- netučný řecký jogurt
- chléb nebo chlebové krutony
Dýni omyjte, rozpulte a vydlabejte semínka. Poté jí i se slupkou (pokud za to stojí) nakrájejte na kostky o hraně cca 2,5 cm, rozložte na plech vyložený pečicím papírem, zakapejte olivovým olejem a nechte péct v troubě zahřáté na 180 °C dokud nezměkne.
Ve velkém hrnci rozehřejte máslo nebo ghí s trochou olivového oleje, přidejte najemno nakrájenou cibuli a restujte dokud nezprůhlední. Přidejte upečenou dýni, promíchejte a zalijte horkým zeleninovým vývarem.
Dále přidejte koření – bobkový list, zázvor, chilli, špetku skořice a špetku muškátového oříšku. S kořením buďte opatrní. Začněte s menším množstvím a případně trochu přidejte na konci až po ochutnání polévky.
Ochutnejte také dýňovou polévku s pomerančovou kůrou. Recept je přímo TADY >>>
Polévku nechte mírně probublávat přibližně 15-20 minut. Poté vyjměte bobkový list a důkladně rozmixujte tyčovým mixérem na jemný krém.
Plechovku s kokosovým mlékem protřepejte, aby se obsah dobře promíchal. Polovinu plechovky (200 ml) odlijte do misky, přidejte naběračku horké polévky, promíchejte a až poté opatrně vmíchejte do polévky. Kdyby se vám polévka zdála příliš hustá, přidejte ještě trochu kokosového mléka nebo vývaru. Dochuťte čerstvě mletou solí a pepřem, případně dalším kořením.
Polévku podávejte s trochou řeckého jogurtu navrchu a nasucho opraženými semínky, chlebem či chlebovými krutony. Ty doporučuji opéct na pár kapkách olivového oleje dozlatova.
TIP: Zkuste dát do základu polévky vařit spolu s kořením proužky kůry z chemicky neošetřeného pomeranče a z hrnce je vyjmout před mixováním. Polévka bude krásně pomerančově vonět.
Co takhle podzimní salát z pečené zeleniny se sýrem feta? Recept najdete TADY >>>
Super recept, vařím úplně stejně, jen přidávám česnek, muškátový oříšek, sůl a kardamom, s tím je polévka výborná. A víc mi chutná z máslové dýně
prima 🙂