Categories O výživě, Užitečné tipy

Jak na vitaminy v zimě?

Posted on
Jak na vitaminy v zimě?

Sacharidy dodávají tělu potřebnou energii, fungují jako palivo pro mozek, bílkoviny podporují imunitu organismu a tuky pomáhají vstřebávání vitaminů rozpustných v tucích. Bez nich se z potravy jen těžko dostanou na své místo. Nesmíme ale zapomínat ani na vitaminy samotné. S příchodem podzimu až do období jara je apelováno na dostatečný příjem ovoce a zeleniny, přesto je během chladných měsíců konzumace čím dál nižší. Syrová zelenina a ovoce má na organismus ochlazující účinky, které v zimě tělo podvědomě více či méně nevyhledává. Navíc, ačkoliv se nabídka v posledním roce rozšířila tak, že dříve často chybějící borůvky, maliny, melouny nebo lilky seženeme už úplně běžně, jejich cena je oproti létu dvojnásobná.

Strava by měla zahrnovat ovoce a zeleninu z celého barevného spektra, od červené, přes oranžovou, žlutou, zelenou až po fialovou.

Existuje úplně jednoduchá pomůcka, kterou se řídím já. Pokud bude vaše strava zahrnovat ovoce a zeleninu z celého barevného spektra, od červené, přes oranžovou, žlutou, zelenou až po fialovou, máte záruku, že přijímáte dostatečně široké spektrum vitaminů, minerálních látek a antioxidantů. Proto se nebojte zkoušet i méně známé druhy.

Je ovoce a zelenina otázkou peněz?

Sklizně různých exotických druhů ovoce nebo zeleniny probíhají průběžně během zimy, takže i z toho důvodu se týden od týdne jejich ceny až několikanásobně mění. Můžete nakupovat variabilně v závislosti na aktuální ceně a například pomelo koupit v týdnu, kdy stojí 19 Kč, zatímco v týdnu, kdy ho najdete všude za 50 Kč, si vybrat něco jiného. Stejně tak okurky, jeden týden jsou dovezeny ty, které se prodávají za 12 Kč, ale další dva týdny je můžete koupit za dvojnásobek. Možností jak trochu ušetřit je také orientace na sezonní druhy z našich klimatických podmínek, jako jsou jablka nebo hrušky, ideálně od českých dodavatelů. Cenově dostupná je i kvalitní konzervovaná nebo mražená zelenina.

Přečtěte si, proč není důvod nad mraženou zeleninou ohrnovat nos.

Kysané zelí bylo v minulosti pro námořníky jediným zdrojem vitaminu C i po několik týdnů.

Nejvíce propagovaný je v období chřipek jednoznačně vitamin C. Notoricky známé citrusy na tento vitamin ale zdaleka nejbohatší nejsou. Mnohem více ho překvapivě najdeme v našich plodinách, jako jsou šípky, rakytník, černý rybíz a ze zástupců zeleniny stojí na stupínku pro vítěze paprika. Ačkoliv to vzhledem k výše uvedenému může znít překvapivě, jsou v ČR nejvýznamnějším zdrojem „céčka“ brambory. Proč? Konzumují se nejčastěji ze všech druhů zeleniny. Za rok jich sní jeden Čech v průměru 69 kg. Běžně dostupnou potravinou, která nám nabídne dostatek vitaminu C, je obyčejné kysané zelí.

Pokud patříte do týmu, kterýmu syrová zelenina v zimě prostě nechutná, pořád je lepší o část  vitaminů vlivem tepelné úpravy přijít a jíst zeleninu dušenou nebo grilovanou, než ji nejíst vůbec a vitaminům tak vyhnout úplně. Máte-li navíc možnost zeleninu připravit v páře a vyhnout se tak jejímu louhování ve vodě, bude ztráta vitaminů o to menší.

Chcete si přečíst jak nepřicházet o vitaminy?

Zajímá vás recept na asijský zeleninový salát?

Doporučené