Categories O potravinách, Praktické do kuchyně

Jak péct s medem, javorovým sirupem a dalšími náhradami cukru?

Posted on
Jak péct s medem, javorovým sirupem a dalšími náhradami cukru?

Toužíte být v kuchyni kreativní a nechali jste se zlákat nahrazením klasického řepného cukru v bábovce jeho třtinovým bráškou, medem nebo některým z přírodních sirupů? Není cukr jako cukr a ne vždy lze sladidla nahradit 1:1. Zásadní kritéria jsou sladivost a konzistence.

Třtinový cukr

Ačkoliv je jeho poznávacím znamením hnědá barva, můžete ho koupit i v bílé, přečištěné variantě. Při nákupu si pouze dejte pozor na to, co se píše na obalu. Třtinový cukr berte, vše s nápisem „hnědý cukr“, apod. nechte raději v regále. Tyto produkty, z jejichž názvu často nebývá jasné, co vlastně obsahují, bývají řepný cukr obarvený melasou nebo nedej bože karamelem. Třtinový hnědý cukr je ve srovnání s bílým (ale také třtinovým světlým) méně koncentrovaný díky krystalům obsahujícím melasu, takže i o trochu méně sladí. Třtinový cukr je z chemického hlediska sacharóza, stejně jako řepný cukr. Proto ho můžete bez obav nahradit v poměru 1:1. Moučníky slazené třtinovým cukrem budou mít tmavší barvu a nezaměnitelnou, lehce karamelovou chuť a vůni, ale nepočítejte s tím, že by byly dietnější nebo zdravější.

Med

Složení cukrů medu je hodně podobné běžnému cukru. Přesto má med, vzhledem k většímu podílu fruktózy, vyšší sladivost. Na náhradu jednoho hrnku cukru vám tak bude stačit 1/2 až 3/4 hrnku medu. Při pečení s medem je ale potřeba dodržet několik pravidel. Med se řadí mezi tekutiny, nezapomeňte proto na každý použitý hrnek medu ubrat 1/4 hrnku jiných tekutých přísad, jako je například mléko. V receptu tak zůstane zachován správý poměr „suchých” a „mokrých” surovin. Med má navíc kyselé pH. Aby byl moučník kyprý a „vyběhl” stejně, jako při použití běžného cukru, je nutné mu trochu pomoct. Na každý hrnek medu přidejte do těsta 1/2 lžičky kuchyňské sody, která kyselost neutralizuje. Dejte si pozor také při samotním pečení. Těsto slazené medem rychleji karamelizuje a mohlo by se vám snadno spálit. Nezapomeňte proto snížit teplotu pečení o 25 °C, oproti klasickému receptu.

Zkoušeli jste můj recept na vánoční brusinkové florentýnky s medem? Najdete ho přímo TADY >>>

Javorový sirup

Moučníky s javorovým sirupem budou chutnat méně sladce, než s bílým řepným cukrem, budou vonět po karamelu a budou mít tmavší barvu. Javorový sirup se, stejně jako med, řadí mezi tekutiny s kyselým pH, což znamená, že je třeba mírně upravit základní recept.

Na 1 hrnek cukru použijte 3/4 hrnku javorového sirupu. Zároveň pak s každým hrnkem uberte množství tekutin v receptu o 1/4 hrnku. Aby byl výsledek vláčnější, opět si pomozte přidáním 1/4 lžičky kuchyňské sody na každý hrnek sirupu. Než vložíte těsto do trouby, myslete na to, že i javorový sirup se rád připaluje. Moučníky proto pečte na teplotu o 25 °C nižší, než udává základní recept.

Javorový sirup ráda přidávám například do granoly. Mrkněte na základní recept TADY >>>

Čekankový sirup

Do povědomí se v poslední době dostává i sirup z čekankové vlákniny inulinu. Doposud jsme ho znali především ze složení odtučněných jogurtů nebo zmrzlin, jelikož nemá jen zahušťovací schopnosti, ale právě i sladkou a tučnou chuť. Proto bravurně nahrazoval část tuku.

Inulin obsahuje 70 % vlákniny, působí jako probiotikum, má nízkou energetickou hodnotu a přitom sladí stejně, jako cukr. Zní to ideálně, ale pouze v případě, že si rádi dopřejete sirup na lívance nebo ovesnou kaši. Při pečení by vás mohl výsledek nemile překvapit. Jelikož se jedná o vlákninu, bude mít těsto po upečení menší objem, bude hutnější, těžší a tužší. Achjo. Zároveň také rychleji okorá. Čekankový sirup proto používejte spíše za studena a nebo jím nahraďte pouze menší část cukru, nikoliv celý podíl. Ať místo bábovky nemáte briketu na rozbíjení oken u aut.

Alternativní sladidla neslouží jako dietní náhrada cukru, složení je prakticky stejné. Podívejte se na více informací o složení cukrů TADY >>>

Doporučené