Každý na něčem ujíždí a vědomě si někdy dopřeje. Já to takhle mám s čokoládou nebo mrkvovým dortem, na kterej mě Honza bere pro radost od doby, co jsme spolu začínali chodit. Co když si ale vybíráte zdravé potraviny s tím nejlepším vědomím a občas si dopřejete, ale přitom tloustnete? Sepsala jsem vám několik příkladů potravin, které se buď zdravě jen tváří nebo zdravé jsou, ale neznamená to, že nemají žádné kalorie.Oříšky na zobání
Často vidím, že lidi v práci u počítače uzobávají z pytlíku studentskou směs nebo si otevřou místo nezdravých brambůrků zdravé oříšky jen tak u filmu nebo v autě nebo k svačině. Já mám obecně problém s už se samotným „něco na zobání“. Pokud se během hlavních jídel najíte něčeho smysluplného, nebudete mít tělesnou potřebu něco uzobávat.
Ale zpět k oříškům. Oříšky obsahují hlavně tuk a i když jsou to tuky zdravé, měly by se jíst s mírou. Pokud si dopřejete 100g sáček směsi oříšků a rozinek, přijmete jen tak na zobání cca 2000 kJ, tedy jedno hlavní jídlo.
Pozor si dejte i na množství oříškového másla, které sníte, i když je zdravé, neměli byste to s ním přehánět a sníst lžící půl sklenice na posezení. Stejně tak různé zdravé alternativy za „nutellu“, jako jsou „čokotelly“ a „proteinelly“ apod. I když obsahují hlavně lískooříškovou pastu a nemažete si na chleba palmový tuk, jako u notoricky známé pomazánky, kalorická hodnota je stejná.
Nesířené meruňky jsou nejen koncentrovaným cukrem, ale díky neošetření jedním z nejlepších zdrojů skryté plísně.
Sušené ovoce
Jediné sušené ovoce, které jím, jsou rozinky namočené v rumu v bábovce nebo vánočce. Takové to hezké sušené ovoce, které je sířené, aby hezké zůstalo, zdravé není. To už dnes všichni ví. Na druhé straně, nesířené meruňky nebo jiné sušené ovoce jsou bohužel díky neošetření zase jedním ze zdrojů skryté plísně.
Kromě vlákniny jsou také zdrojem velkého množství cukru. Pokud sníte na posezení pytlík dvaceti sušených meruněk, je to stejné, jako byste snědli 20 čerstvých. Akorát se připravíte o všechny ty vitaminy, které čerstvé ovoce poskytuje. Není tedy lepší sníst raději dvě čerstvé?
Raw a müsli tyčinky
Proč se raw a müsli tyčinkám vyhnout, si můžete přečíst v článku, který se zaměřuje na výběr té správné tyčinky.
Ochucená sójová mléka jsou zbytečným zdrojem cukru a se zdravým stravováním nemají nic společného.
Kupované müsli
Kupované müsli je plné cukru a často i levných a ne úplně zdravých rostlinných tuků, jako je třeba palmový. A to mi přijde zbytečné. Jakémukoliv kupovanému se proto vyhýbám a připravuji jen domácí. Není tam víc sirupu nebo cukru, než samotných vloček, ale zároveň to nejsou jen suché vločky, které každý zrovna nevyhledává. Podívejte se na recept na základní granolu a připravte si také svojí.
Ochucené sójové nápoje
I když je v dnešní době pití sójového mléka moderní a kdekdo má pocit, že nahrazením běžného mléka sójou svému tělu prospívá, je to fáma. Sója zaprvé obsahuje hodně antinutričních látek, které zabraňují vstřebávání některých živin, a není proto vhodné jí mít v jídelníčku denně, za druhé ochucené druhy tohoto mléka jsou opět zbytečným zdrojem cukru a se zdravým stravováním nemají nic společného.
Sójová mléka jsou také méně výživově hodnotná, i když jsou uměle obohaceny o některé vitaminy a vápník. Čerstvé kravské mléko je v podstatě superpotravina co se týká obsahu vitaminů, minerálních látek a prospěšných enzymů, takže nemléčné alternativy rozhodně nejsou plnohodnotná náhrada. Při potížích s laktózovou intolerancí bych sáhla raději po mléku bezlaktózovém, které kromě sníženého obsahu laktózy, všechny benefity čerstvého mléka má.
Domácí neznamená dietní. Babička taky připravuje domácí bůček a všichni víme, že to není úplně fitness.
Farmářské ovocné jogurty
Farmářské ani BIO neznamená, že má daný výrobek 0 kalorií. Farmářské jogurty mají ovocnou složku ze stejného ovocného pyré s cukrem a se stejnými přidanými látkami, jako jsou zahušťovadla nebo barviva, jako kvalitní ovocné jogurty v supermarketu.
Domácí limonády
Ani domácí neznamená dietní. Babička taky připravuje domácí bůček a všichni víme, že to není úplně fitness. Domácí limonády jsou dobré proto, že jsou sladké a připravují se z domácího sirupu. Mně přijde sladké pití jako jedna z nejzbytečnějších věcí v mém jídelníčku, takže za mě ne. Ale! Domácí limonádu z malin a bez cukru vám v Praze připraví například v Letce na Letné.
Zeleninové chipsy
Skutečnost, zda je chips z řepy nebo celeru nebo brambory o jeho kalorické hodnotě nerozhoduje. Zeleninové chipsy, které jsou často považovány za zdravější alternativu těch bramborových, jsou často smažené v oleji, stejně jako bramboroví bráchové. To platí i o mořských řasách.
Celozrnná mouka není zárukou dietního výrobku.
Raw dorty
Tyto zákusky jsou jen z oříšků, kokosového oleje, datlí a.. tuku a cukru. Jedná se o stejný příběh jako v případě ořechů a sušeného ovoce. Raw dorty jsou možná zdravější než šizené dorty z nekvalitních surovin, ale rozhodně byste neměli mít pocit, že po raw se netloustne. Naopak. Raw zákusek je často kaloricky mnohem vydatnější, než když místo něj sáhnete po dobrém normálním zákusku.
Přečtěte si také, jestli je kokosový olej zdravý nebo ne.
Celozrnné croissanty
I když by to bylo fajn, celozrnná mouka není zárukou dietního výrobku. Croissanty, koláče nebo linecké pečivo, které je celozrnné, se vyrábí ze stejného množství tuku a cukru, jako tyto výrobky z běžné bílé mouky. Nenechte se proto napálit a nemyslete si, že když je to celozrnné, je to zdravé. Při možství tuku, jaké takový croissant obsahuje, ho celozrnná mouka už nezachrání.
Ovesné sušenky
Ovesné sušenky jsou stejný případ jako celozrnné croissanty. Vzbuzují pocit, že jsou něco zdravého a výrobci v reklamě ukazují (specialisté jsou na toto například Emco a Bebe od Opavie), že jsou tyhle sušenky perfektní k snídani. Abyste upekli ovesnou sušenku, potřebujete kromě ovesných vloček taky hodně cukru a hodně hodně másla nebo jiného tuku, který vám to všechno pěkně slepí. Čím měkčí tu sušenku budete chtít, tím více toho tuku budete potřebovat.
Džusy
Jsou na posledním místě, protože sem patří tak napůl. I když jsou džusy a různé 100% šťávy zdravé a jsou zdrojem vitaminů a minerálů, představte si, kolik pomerančů potřebujete na jednu sklenici odšťavnit. Proto i džusy byste si měli dopřávat rozumně, třeba jen k snídani a nepít je po celý den, protože pak do sebe postupně během celého dne sunete poměrně dost cukru. Já jím opravdu hodně ovoce a zeleniny a džusy a ovocné šťávy proto téměř nepiju, protože mi to přijde zbytečné. Pomerančový džus si s chutí dám jednou za pár týdnů ke slané snídani, ale pravidelně je nekupujeme.
You must log in to post a comment.