Detox neboli očista organismu. Očistné programy nabízí firmy, které vyrábí různé detoxikační směsi nebo čaje, firmy, které vám odšťavní ovoce v metru nebo v nákupním centru a spoustu lidí detox zařazuje pravidelně, ať už proto, že chtějí zhubnout nebo se cítit „tak jakoby lehčejc“. Pojďte se podívat na to, jak to je s detoxem doopravdy.
Nabídka detoxikačních programů není jen otázkou jara, i když tady je ten trend asi nejmohutněji propagován. Spousta lidí si ordinuje detoxy proto, že minulý týden dost jedli na grilovačkách a nebo že teď dost „prasili“, že trochu přibrali, že detoxem teď teda připraví tělo na tu dietu a podobně.
Máte orgány? Gratulki. Detoxikujete se každý den!
Narodili jste se s trávicím traktem? Máte játra a ledviny? Máte plíce nebo kůži? Pravděpodobně jste vyhráli ve sportce každodenní detox s doživotní platností! Lidské tělo a řada jeho orgánů se zabývá odváděním toxinů z těla každý den a to i ve chvílích, kdy vy spíte. Ač je to neuvěřitelné a zní to jako zázrak, dělá to vaše tělo zdarma a bez podpůrných čajů a šťáv. Lidské tělo nečeká na to, až mu začnete jednou za rok podávat zelený ječmen nebo až si začnete mixovat smoothies.
Kůra ovocných šťáv tělo zatěžuje
Ovocná a ovocno-zeleninová smoothies, ačkoliv obsahují méně prospěšné vlákniny než čerstvé ovoce, jsou pořád dobrým zdrojem vitaminů a minerálních látek. Rozhodně je to tedy vhodnější varianta, než ovoce žádné. Dopřávat si ovocná smoothies a šťávy v rozumné míře můžete, konzumovat je ale v rámci očisty organismu v rámci několikadenních programů nebo vámi naordinované kůry je spíše kontraproduktivní. Pro tělo je taková kůra paradoxně zátěží. Proč? Ovoce obsahuje fruktózu, což je přírodní cukr, který nepotřebuje ke svému metabolismu inzulín. Kde se tedy fruktóza metabolizuje? Přímo v játrech.
Velké množství cukru z ovocných a ovocno-zeleninových šťáv organismus zatěžuje
Pokud budete játrům podsouvat ke zpracování nadbytek fruktózy, nejen, že je zbytečně zatěžujete, ale dlouhodobý nadbytek fruktózy může přispět k jejich ztukovatění (nealkoholická steatóza), což je důvod, proč všichni hlaholí proti glukózo-fruktózovému sirupu.
Přečtěte si, zda jsou přírodní sladidla lepší, než běžný cukr zde >>>
Někdo by mohl namítnout, že řada šťáv a smoothies obsahují i zeleninu. Ruku na srdce, zeleninová šťáva není tak chutná, jako šťáva ovocná. Pokud se podíváte na složení ovocno-zeleninových šťáv a smoothies, vždy bude na prvním místě jablko, ananas, banán nebo jiné sladké ovoce, které je doplněno například špenátem nebo kapustou. Nikdy ale zelenina netvoří základ, je spíše doplňkem.
Nepříjemnosti způsobujete organismu také nedostatkem bílkovin. Pokud ze svého organismu vyřadíte běžnou stravu a budete své tělo živit několik dní jen jednoduchými cukry z ovoce, nebude se játrům dostávat bílkovin (ty se rozštěpí na aminokyseliny a ty pak játra využívají), které játra potřebují k odvádění pomyslných toxinů z organismu. Z toho vyplývá, že se během vámi naordinovaného „detoxu“ tělo naopak všech toxinů hůře zbavuje a vy mu házíte spíš klacky (nebo mrkve..?) pod nohy.
Smooties a šťávy pijte s rozumem
Rozhodně to ale neznamená, abyste přestali pít jednou provždy šťávy nebo lépe smoothies (ty narozdíl od šťáv obsahují vlákninu – ovoce není jen odšťavené, ale mixuje se). K vypitému množství je ale potřeba přistupovat s rozumem a myslet na to, že i když jsou tyto nápoje zdrojem vitaminů, minerálních látek a prospěšných enzymů, obsahují velké množství jednoduchých cukrů, které jsou zátěží nejen pro organismus, ale mohou celkem výrazně zvýšit kalorický příjem. A v tekutém stavu jsme schopni ho vypít mnohonásobně větší množství, než bychom byli schopni ujíst v čerstvém ovoci. Programy a celé „diety“ založené na pití šťáv jsou proto spíše marketingový tah a nová vlna, kterou propagují „vyznávači zdravé strany“, ale z odborného hlediska je tento trend trochu zbytečný.
Hubnutí s detoxikačním čajem? Stejné jako se střevní chřipkou
Taky se vaše kamarádka chlubí, že na pravidelném detoxu zhubne vždycky tak dvě kila, ale ve výsledku nosí pořád stejné džíny? Všechny možné čaje a pilule na detoxikaci fungují na principu „odvodnění“. Mají diuretické (močopudné) a projímavé účinky, takže po nich chodíte hodně na záchod a máte radost, že se váš organismus pěkně čistí.
Prostředky s projímavým účinkem si můžete rozhasit trávení
Krátkodobé odvodnění a vyprázdnění střev vám zajistí ztracené kilo nebo dvě na váze, ale rozhodně ne z tukových zásob. Až se po „detoxu“ zase normálně najíte, přiberete vše zase zpět. Pomyslných toxinů tímto „čištěním“ své tělo nezbavíte, naopak si můžete pěkně rozhasit trávení. Při průjmech dochází k narušení střevní mikroflóry, proto se doporučuje po průjmových onemocněních pořídit probiotika. Vyvolávanými průjmy tedy svůj organismus sice čistíte, ale hlavně od těch prospěšných bakterií.
Jezte zdravě celý rok
Pokud člověk jí zdravě po celý rok, svému organismu prospívá a pomáhá mu, zatímco pokud celý rok jíte uzeniny, párky, prolíváte se třikrát do týdne demižony vína a uzobáváte k tomu brambůrky, zázračnými „detoxy“, půsty a čistícími kůrami to nezachráníte. Naopak tomu můžete ještě nasadit korunu.
dietyhubnutío výživě
Dobrý deň prajem, milujem Vaše články, úplne mi nimi otvárate oči, občas mám pocit, že doteraz som žila v nejakej bubline 😀 ale nič nie je čierno biele 🙂
chcela by som sa Vás opýtať, čo hovoríte na diétu, ktorá sa všade odporúča pri pozitívnom náleze kvasinky /candidy/ v krvi – antikvasinková diéta, v ktorej je zakázané všetko, od cukru /pridaného aj prirodzeného/,mlieka cez múku až po sladké ovocie, prakticky len zelenina a mäso. Máte skúsenosť, príp. sú nejaké relevantné štúdie? Lebo mi to príde príliš extrémne a neviem, čo robiť…:-) Ďakujem!