Norsko je v mnoha ohledech pro turisty neskutečně komfortní. Na druhou stranu by vás mohly některé drobnosti nemile překvapit a je dobré s nimi počítat dopředu. Které to jsou?
Myslete na to, že v Norsku to v řadě věcí není jako u nás, jak už jsem psala v předchozím článku Chvíle, kdy jsem si zamilovala Norsko. Norům ale nevadí, že jsou období, kdy je opravu VŠUDE ZAVŘENO několik dní, nevadí jim, že nemají taková nákupní centra, na která jsme zvyklí, nebo že nejbližší bankomat je někdy i 45 minut cesty autem od jejich domu. Život na severu plyne jinak.
V létě si vystačíte s něčím menším a skromnějším se slabším motorem, ale v zimě se podcenit auto nevyplácí.
Na to, aby vaše několikadenní cestování mělo smysl, budete potřebovat auto. A auto je v Norsku docela drahá legrace. Zatímco v Čechách pořídíte celkem obstojné vozítko za pár stovek na den, v Norsku se pohybuje cena kolem patnácti set. Záleží samozřejmě na typu auta, které si půjčíte, a to byste měli vybírat v závislosti na místě, kam pojedete a kdy.
V létě si vystačíte s něčím menším a skromnějším se slabším motorem, ale v zimě se podcenit auto nevyplácí. zhruba od konce listopadu do poloviny dubna budete rozhodně potřebovat bezpečný auto, kola s hřebíky a trochu řidičských zkušeností. Budete projíždět místa, kam slunce nedosáhne celý den. Nikdy. Zatáčky schované ve stínu hor, kde je silnice jak zrcadlo. Zároveň místa, kde doslova “plujete” na sněhové břečce, pod kterou se schovává led. Je také nutné počítat s tím, že třista kiláků se při maximální rychlosti 60 km/hod (většinou povolená rychlost osciluje mezi 60 a 80 km/hod) stává celodenním výletem. A takový cestování zkrátka je náročný. Nutno podotknout, že ačkoliv jsem opravdu dobrý řidič a mám naježděno, jsem vděčná za chlapa, kterej odřídí cokoliv, kdekoliv a sám.
Za našimi fotkami stojí hodně zmrzlý ruce.
Při cestování se naučte jednu věc, která je hodně důležitá. Zvlášť v zimě, kdy sedíte ve vyhřátém autě a nechce se vám do zimy. Nečekat na “pak”. Nečekat, že někde zastavíte a prohlídnete si to, až pojedete zpátky. Nezastavíte a neprohlídnete. Pojedete jinudy, nevšimnete si nebo se na to prostě vykašlete. Za našimi fotkami stojí zastavování klidně každých sto metrů, couvání, otáčení se, klouzání se po ledových silnicích jen tak ve svetru a teniskách na řízení, šlapání do závějí a zmrzlý ruce. Hodně zmrzlý ruce.
Ubytování v Norsku? Autentické!
Ubytování řešíme během cestování především přes Airbnb. Počítejte ale předem s tím, že v Norsku je ubytování (ostatně jako všechno) výrazně dražší než jinde, což vás může napoprvý překvapit. Přes Airbnb ale najdete místa v rozpětí 1.500-4.000,- za noc. Když už nemůžeme najít opravdu nic, koukáme na www.booking.com nebo www.hotels.com, kde to většinou bývá drahá bída, ale jsou místa, kde není zbytí a ubytování je fajn.
Norská Airbnb jsou autentická, přesně taková, jaká si představujete, když zavřete oči a představíte si, jak asi bydlí takový nor. Především tam ale najdete mnohem lepší informace, než v hotelech na různá zajímavá místa v okolí. Hostitelé jsou vstřícní, rádi se s vámi sejdou nebo vás osobně přivítají, leccos vám jsou ochotní zařídit nebo nabídnout. V příštích příspěvcích o konkrétních trasách vám sem zkusím hodit několik odkazů na ta naše osvědčená, která stále fungují.
Design a skandinávský minimalismus mají Norové zkrátka v genech.
Výběr ubytování je na našich cestách Norskem moje doména, je to už takové nepsané pravidlo a Janek často ani nechce předem vidět, co jsem vybrala. Vždycky se těší, čím ho překvapím. Pokud jste milovníci krásných stylových interiérů s neokoukanými vychytávkami a nápadem, nemusíte hledat moc dlouho. Design a skandinávský minimalismus mají Norové zkrátka v genech. Výhodou bydlení přes Airbnb (a důvod, proč Airbnb volíme jako první variantu) je parkování u domu, pokud ho ubytování nabízí. V centru Tromsø totiž nabízí hotely jen malá nebo dokonce žádná parkoviště. Pokud tedy nemáte štěstí a na hotelové parkoviště se nevejdete, máte smůlu a musíte využít některé z veřejných parkovišť ve měste, kde cena není zrovna dvakrát přitažlivá. To se vám už výdaje za takové přespání začínají pomalu načítat, nemluvě o tom, jak daleko může takové parkoviště od hotelu být.
Nákupy v Norsku
Když se řekne „Norsko“, asi většině lidí se jako první vybaví slovo „drahý“. Dnes je pro nás v Norsku všechno zhruba 2,7x dražší, ale pokud si dobře vzpomínám, dříve to bývalo skoro 4x. Většinou stojí všechno stejně jako u nás, ale v norských korunách. Takže jogurt za 10 NOK máte za necelých 30 Kč a cherry rajčata za 50 NOK za téměř 150 Kč, můj oblíbenej rosinboller stojí myslím 7 NOK a cappuccino v kavárně vás vyjde na 45 NOK, což je kolem stovky.
Představa, že si nakoupíte módu světových značek v jednom ze 130 obchodů shopping centra je úplně mimo mísu.
Pokud přiletíte a chystáte se bydlet v airbnb, buďte připravení na to, že v neděli je úplně zavřeno. Všude. Kromě benzinových pump. V sobotu je otevřeno omezeně a o svátcích opět zavírají. Vzpomínám si, že jedna z našich návštěv Norska vyšla na Velikonoce, kdy jsme přiletěli v sobotu večer, v neděli bylo zavřeno a snad ještě další dva dny byl státní svátek. Nebo tak nějak. Takže idea, že přiletíme a nakoupíme si, se rozplynula jak pára nad hrncem a polovinu mého kufru tvořily instatní ovesný kaše, kuskusy, bulgury se zeleninou, apod.. 🙂 Zjišťujte si, kdy tam jedete a plánujte. At‘ nemáte hlad.
Nákupní centra, jaká známe tady od nás, Norové prakticky nemají. Většinou tam je pár obchodů, od každého něco, ale představa, že si nakoupíte módu světových značek v jednom ze 130 obchodů shopping centra je úplně mimo mísu. Na druhou stranu, téměř v každém malém městě najdete nějaký superdesignový obchod s dekoracemi do bytu od značek, které najdete u nás jen na e-shopech se skandinávským designem, ale i výrobců, kteří k nám své produkty vůbec nedováží. Skandinávci tohle prostě umí. Rozhodně to ale neznamená, že v Norsku nikdo nemá za oknem růžovýho plameňáka nebo třpytivýho Santu. 🙂
Vybírat si konkrétní supermarket je na spoustě míst příliš velký luxus.
Co se týká potravin, nejlepší ceny najdete asi v řetězcích KIWI minipris, ale nemají moc velký výběr a srovnat se dají třeba s německým řetězcem Netto. Všechny „moje rodiny“ nakupovaly v REMA1000, kde mají fajn výběr a dobré ceny a já na ně byla zvyklá a nakupovala jsem v nich nejraději. Janek mě ale naučil chodit do místních Intersparů, které si při výletování beze mě oblíbil. Nicméně. Vybírat si řetězec je velký luxus, který si můžete dovolit možná tak v Tromsø, Oslu, Trondheimu a dalších větších městech. Všude jinde jste rádi, že tam nějaký obchod je a někdy za ním musíte jet pořádnou štreku (i 45 minut jízdy).
Napadá vás něco dalšího k tématu nebo máte jinou zkušenost? Napište do komentářů a pomozte mi vytvořit relevantní návod, jak milovat Norsko se vším všudy. 🙂
cestovánínorsko
You must log in to post a comment.