Nechcete si odpírat boloňské těstoviny i v případě že nejíte nebo nemáte maso? Tuhle omáčku budou milovat i ti, pro které zelenina není surovina no.1. Pro nás aktuálně jeden z nejlepších receptů na těstoviny.
Ačkoliv se zdá, že tolik krájení je neskutečně zdlouhavá a nepříjemná práce, můžete si omáčku navařit do zásoby a schovat do mrazáku.
Doba přípravy: 90 min
Počet porcí: 4
Suroviny:
- 1 lžíce olivového oleje
- 2 šalotky
- 2 stroužky česneku
- 2 mrkve
- 1 cuketa
- 1 lilek
- 1 lžíce rajčatové pasty
- 1 lžíce sušeného oregana
- 1 plechovka sterilovaných rajčat (400 g)
- 400 ml zeleninového vývaru
- bobkový list
Ve velkém hrnci rozehřejte lžíci olivového oleje a orestujte na ní najemno pokrájenou šalotku, česnek a nadrobno nakrájenou mrkev približně 10 minut, dokud cibule nezesklovatí. a mrkev trochu nezměkne.
Přidejte na malé kostičky nakrájený lilek a cuketu a nechte na mírný stupeň restovat dalších 20-30 minut. Občas zeleninu promíchejte, aby se nepřichytávala ke dnu hrnce.
Ochutnejte omáčku na těstoviny z pečených paprik >>>
Vmíchejte rajčatovou pastu, sušené (mražené nebo čerstvé, pokud máte) oregano. Zamíchejte a po minutě až dvou přidejte sterilovaná rajčata.
Do hrnce přidejte vývar a bobkový list a nechte alespoň 45 minut probublávat. Občas omáčku promíchejte.
Vyjměte bobkové listy a tyčovým mixérem rozmixujte tak, aby v omáčce zůstala textura a nebyla úplně hladká. Pokud toužíte po krémové konzistenci, rozmixujte důkladně.
Vyzkoušejte reginette s krémovými rajčaty a cuketou >>>
Prima tip na omáčku z pečených paprik, právě přemýšlím, co dnes k večeři :-). Boloňskou omáčku také vařím obdobně, teď přes léto převážně z čerstvých rajčat a někdy přidám i tofu nakrájené na kousky. Přeji pěkný zbytek prázdnin
To je skvělý tip s tím tofu 🙂 Mějte se prima a děkuji!
Ahoj,tak zkouším boloňskou omáčku, dal jsem řepkový olej, použiji koření pastisada, trošku skořice neuškodí,jinak vše podle receptu. Petr.
Ahoj, tak jsem zvědavá, jak bude chutnat. 🙂 skořice neuškodí určitě vůbec 🙂